Ekonomi

Ocak ayında İstanbul’da en ucuz ürün doğalgaz oldu

Ocak ayında İstanbul’da doğalgaz fiyatı yüzde 11,85 oranında azalarak fiyatı en çok düşen ürün oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İstanbul’da perakende fiyatlarında bir önceki aya göre en fazla artış veya azalış görülen çalışmaları fiyatları ve döviz kurlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun İstanbul Geçimini Sağlayan Ücret Endeksi’nde yer alan 242 ürünün 142’sinin perakende fiyatı artarken, 35 eserin fiyatı düşerken, 65 eserin fiyatı değişmedi.

Yeşil soğan fiyatı Ocak’ta yüzde 54,48 arttı

Ocak ayında Gıda Harcamaları Yaş Kurutulmuş Sebze ve Meyveler kümesinde yer alan taze soğan yüzde 54,48 ile fiyatı en fazla artan ürün oldu.

Fiyatı artan diğer işler; Ulaşım ve iletişim harcamaları kümesinde, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubundan yüzde 39,84 ile şehir içi vapur fiyatı, yüzde 39,37 ile taksi fiyatı, yüzde 38,88 ile röntgen çekimi fiyatı ve kültürden yüzde 38,61 ile dergiler yer aldı. ve eğitim ve eğlence harcamaları kümesi. Doktor muayene fiyatı sağlık ve kişisel bakım giderleri kümesinden yüzde 33,09, ulaşım ve haberleşme giderleri kümesinden ise şehirlerarası otobüs bilet fiyatı yüzde 33,06 oldu.

Ocak ayında doğalgaz fiyatı yüzde 11,85 azaldı

2023 yılı Ocak ayında Konut Harcamaları kümelenmesinde akaryakıt (doğalgaz) fiyatı yüzde 11,85 oranında azalarak fiyatı en çok düşen kalem oldu.

Fiyatı düşen diğer işler; giyim harcamaları kadın giyim alt grubundan, yüzde 8,69, kadın kazak, yüzde 6,03 gıda harcamaları kümesinden, portakal giyim harcamaları kümesinden, yüzde 5,82 kaban-erkek grubundan, yüzde 4,26 gömlek-erkek, kültür, eğitim alt grubundan gerçekleşti. ve eğlence harcamaları kümesi. Ses ve peyzaj sistemi ile giyim harcamaları kümesinin yüzde 4,08’ini oluştururken, yüzde 3,45 ile giyim-erkek personel – İSTANBUL

cumayeriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu